YRP’li Sedat Yalçın, Bursa’da çarpık kentleşmeye dikkat çekti

BURSA (İGFA) – Mahalle seyahatleri kapsamında son olarak Yıldırım’ın Yavuz Selim ve Arabayatağı Mahallelerini ziyaret eden Sedat Yalçın, esnafa ‘hayırlı işler’ dileyip vatandaşların taleplerini, tekliflerini ve şikâyetlerini yerinde dinledi.

Esnaf ve vatandaşlarla sohbet eden ve mahallelerin gereksinimlerine ait istişarelerde bulunan Sedat Yalçın, her iki mahalledeki çarpık kentleşme meselesine dikkat çekti.

Yavuz Selim ve Arabayatağı’nın daima olarak göç aldığına işaret eden Bursa Büyükşehir Belediye Lider Adayı Yalçın, her iki mahallede de çarpık kentleşmenin ağır olarak yaşandığını vurguladı.

Bursa’nın en değerli sorunu fiziki kapasiteye oranla nüfus bakımından denetimsiz biçimde büyümesi olduğunu tabir eden Yalçın, göçün ilçedeki nüfus artışının en kıymetli sebebi olduğunu belirterek, “İlçedeki denetimsiz artışı da doğal olarak çarpık kentleşmeye neden oluyor. Çarpık kentleşme de ulaşımdan eğitime, sağlıktan kentleşmeye birçok sorunu doğuruyor. Bu noktada her iki mahallemizi de Yine Refah’ın ‘Yeşil Bina’ ve ‘Dirençli Kent’ konseptini temel alan Kentsel Dönüşüm projeleriyle tekrar inşa edeceğiz. Mahallelerimizi ‘Yeşil Kent Kimliğiyle’ buluşturmakla kalmayacağız birebir vakitte komşuluk ilgilerini dikkate alarak kültürel dokusunu da koruyacağız. Mahalle sakinlerimiz, itimatla yaşayabileceği konutlara sahip olacak. Mahallenin toplumsal ve kültürel istikametten gelişimini göz gerisi etmeden yaşlılarımız, engellilerimiz, bayanlarımız, gençlerimiz ve çocuklarımız için Toplumsal Hayat Alanları oluşturacağız. Kentsel Dönüşüm projelerimizi, her bir vatandaşımızın sosyo-ekonomik durumunu dikkate alarak ortak akılla hayata geçireceğiz. Hiçbir esnafımız ve vatandaşımız mağduriyet yaşamayacak. Gelecek jenerasyonlara çarpık kentleşme yerine oksijenle dolu hoş bir ömür alanı bırakmak bizler için ehemmiyet arz ediyor. Sorumluluğumuzun şuurundayız.. Bursa bizimle yine yeşile kavuşacak. Zira biz Pir Edebali’nin öğütlediği üzere “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışını benimsiyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir