Sokaklarından sanat fışkıran ilçe: Tepebaşı

Sempozyum, kentte bir birikim sağlamış. Her yıl ağustos ayında sempozyum yapılıyor. Kentin sanayicileri yıllardır sempozyuma dayanak veriyor. Kimi sanatkarların yapıtlarının hammaddesi olan çamur hamurunu tedarik ediyor, kimi yurtdışından ve kent dışından gelen sanatkarlar ve onlara eşlik eden asistanların konaklamasını sağlıyor.

Eskişehir, Cumhuriyet tarihinin birinci kiremitçilerinin olduğu kent. Toprağının elverişli olması nedeniyle kentte bu bölüm gelişmiş. Uzun yıllardır üretimini bu kentte yapan birtakım firmalar hala faaliyetlerini sürdürüyor. Kimi Söğüt’e taşınmış seramik işine girmiş. Bölgeye mahsus seramik ve kiremit pişirme süreci daha sonra sanatla birleşmiş. Bir kentteki sanayicilerin böylesi bir sanat aktifliğine bu derece ilgili olmaları insanı şaşırtıyor. Lakin babalarından kalan geleneklerin sanat boyutuyla yaşamalarını yakından gözlemledik.

(Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç)

‘SAĞLIKÇILAR BACASI’

Sempozyum, salgın nedeniyle geçen yıl yapılamamış. Bu nedenle bu yıl hoş bir eser ortaya konulmuş ve “Sağlıkçılar Bacası” inşa edilmiş. Üzerinde çok hoş figürler var. Bir de salgınla çabada ömrünü yitirenlerin isimlerine Cemil Taşçıoğlu’dan başlayarak yer verilmiş. Bacanın tütmesi, Anadolu’da ömrün sürdüğüne işaret ediyor. Anıtın baca biçiminde inşa edilmesi de salgına rağmen hayatın kesintisiz sürdüğünü ve zorlukların yenildiği niyetini sembolize ediyor.

Sempozyumun son gününde Prof. Dr. Bilgehan Uzuner, şimdiye kadar üretilen yapıtları iştirakçilere anlatıyor. Türkiye’nin birçok yerinden, İtalya’dan, Küba’dan, Kore’den sanatkarlar var. Tepebaşı Belediyesi binasında bir galeride yer alabilecek kadar eser sergileniyor. Belediye meclisinde makamın üzerinde harika bir Atatürk portresi seramik olarak üretilmiş ve duvara yerleştirilmiş. Uzuner’in eşliğinde Tepebaşı’nın caddelerini gezince açık hava müzesi niteliğini hissediyorsunuz. Her parkta, yol kenarında kaldırımda sayamadığımız kadar eser sergileniyor. Kentte yaşayanlar her an bir sanat yapıtının yanından geçerek yaşıyor.

Belediye önderliğinde kesim, bilim ve sanat bir ortaya getiriliyor. Bu birlikteliğin önümüzdeki yıl maksadı konusunda fikir cimnastiği başlamış. Lider Ahmet Ataç, “Cumhuriyet Bacası” inşa etmek istediklerini, önümüzdeki yıl sempozyuma katılacak tüm sanatkarların Türkiye Cumhuriyetin’in 100. yılı için tek bir eser üzerinde çalışabileceklerini aktarıyor. Atatürk’ün kurduğu “Türkiye Cumhuriyeti’nin bacası Tepebaşı’nda sonsuza dek tütecek”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir