Kosova Başbakanı Kurti’den Sırp protestoculara sert sözler: İktidar seçimle elde edilir şiddet ve suçla değil

Kosova Başbakanı Albin Kurti, toplumsal medya hesabından paylaştığı manzaralı iletide, ülkenin gündemine ait açıklamalarda bulundu.

Kuzeyde misyon yapan Kosova polisleri ile NATO’nun Kosova Barış Gücü (KFOR) askerlerinin, protestocu radikaller ile barışçıl belediye kurumları ortasındaki hududu oluşturduğunu belirten Kurti, “Son saatlerde kurumlarımız memleketler arası partnerlerle irtibatı daha da artırdı zira durumu yatıştırmak üzere ortak bir maksadımız var. Lakin kaygı ve tasaların yanı sıra ortak tehdit ve tehlikelerimizin de olduğu dün gözlerimizin önünde ispatlandı.” tabirlerini kullandı.

Kurti, yeni belediye liderlerine tam, şartsız ve kesintisiz takviye vereceğine dikkati çekerek “Demokrasi askıya alınamaz, rehin alınamaz. Uygulaması, barış ve güvenliğin garantisidir, tehdit yahut tehlike oluşturmaz. Kosova Cumhuriyeti, Batı Balkanların en demokratik ülkesidir.” dedi.

Kuzeydeki halkı şiddetli protestolara çıkmaya iten makul isimlerin olduğuna işaret eden Kurti, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Dün, nihayet bize, hepimize kiminle karşı karşıya olduğumuzu kanıtladı: Sırp olarak görmedikleri her şeyi tahrip eden, saldıran, yakan, Ukrayna’daki Rus saldırganlığının dört S’li haçı ve Z’si üzere milliyetçi ve şovenist sembollerini yücelten maskeli çok sağcı kümeler. Aşırılık yanlıları ve milisler halk değil. Sırp topluluğu onlardan kurtarılmalıdır. Birçoklarını dün ve bugün tespit ettik. Hukukun üzerinde devletten daha güçlü kişi yahut kümeler olamaz.”

Kurti, seçimlere iştirakin düşük olmasına karşın, belediye binalarında ve vatandaşların hizmetinde olma yasallığının yalnızca seçilmiş belediye liderlerinde olduğunu vurguladı.

Protestoların iktidarı amaç aldığını tabir eden Kurti, “Dün ve bugün yapılan mitinglerde barışçıl hareketçilerin de olduğunu biliyorum lakin protestolar barışçıl değildi. Sistemi sağlayan ve kanunları uygulayan polise, barış ve istikrarı koruyan KFOR askerlerine, olayları alandan haber yapan gazetecilere saldıran bir protesto,

belediyeyi

değil

, iktidarı protesto etmektir

. Kosova’da iktidar lakin seçimlerle elde edilebilir. Şiddet ve cürümle değil.” diye konuştu.

Protestolar düzenleniyor

Kosova’nın kuzeyinde Sırpların ağır olduğu Zveçan, Zubin Potok ve Leposaviç belediyelerinde 23 Nisan’da yapılan lokal seçimlerin kazanan Arnavut belediye liderlerinin vazifeye başlaması 26 Mayıs’ta Kosovalı Sırplar tarafından protesto edilmişti.

Bölgede protestoların sürmesi üzerine Kosova polisi ve Kosova’daki Barış Gücü (KFOR), belediye binalarını tel örgülerle çevirmiş ve bölgedeki işçi sayısını artırmıştı.

Arnavut belediye liderlerini korumak için bölgeye gönderilen Kosova polisi ile Kosovalı Sırplar ortasında arbede yaşanmış, 29 Mayıs’ta da belediye binalarını koruyan KFOR askerleriyle Kosovalı Sırpların karşı karşıya gelmesi sonucu 30 KFOR askeri yaralanmıştı.

Sırbistan da ordusunu Kosova hududuna yerleştirme kararı almıştı.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir