Karagöz ve Kukla Oyunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde UNESCO kürsüsü kurulacak

Toplum ve bilimin kesişmesi için merkez misyonu gören UNESCO kürsüsünün, Türk kültürünün en kıymetli simgelerinden olan Karagöz ile Hacivat gölge oyununun dünyaya duyurulmasına katkı sağlaması hedefleniyor.

KARAKUM Müdürü ve BUÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Öztahtalı, Karagöz ve kukla oyunlarının, Anadolu kültürünü ve Türk beşerinin sağduyusunu temsil eden bir simge olarak her vakit olduğu üzere yeniden kapılarını Bursa’dan dünyaya açacağını söyledi.

“Karagözcüler Bayramı” kapsamında geçen hafta İstanbul’da UNESCO ve Uluslararası Kukla Birliği (UNİMA) Türkiye temsilcileriyle bir ortaya geldiklerini belirten Öztahtalı, “Temsilciler, UNESCO’nun yeni kürsüsünü Bursa’da KARAKUM’a kurma teklifinde bulundular. Biz de bu teklifi memnuniyetle kabul ettik. Bundan sonraki süreçte KARAKUM’un akademik araştırmalarının yanı sıra UNESCO’nun Karagöz merkezli kürsüsünü de yürütmeyi hedefliyoruz” dedi.

ÜNİVERSİTE YERLEŞKESİNE “KARAGÖZ KAHVESİ”

Öztahtalı, BUÜ yerleşkesinde “Karagöz kahvesi” de kurmayı planladıklarını lisana getirdi. Bunun, Osmanlı devrinde İstanbul’da çok sık karşılaşılan bir kahvehane kültürü olduğunu vurgulayan Öztahtalı, “Karagöz kahvesi kurarak üniversite gençliğini Karagöz kültürüyle bir ortaya getirmeyi planlıyoruz. Bu kahvehane birebir vakitte kafeterya üzere hizmet verecek. Daimi bir Karagöz perdesi eşliğinde gençlerimizi kuklalarımızla ve Karagöz tasvirlerimizle tanıştıracağız” sözünü kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir