İnşaat demirine takip sistemi geliyor: Darphane görünmez bandrol basacak

Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan bildirisine nazaran, inşaat demiri üreten yahut ithal edenler ile ihracatçı, toptancı, bayi, tüccar ve yapı müteahhitler, İnşaat Demiri İzleme Sistemi’ne (İDİS) geçecek.

Milliyet gazetesinden Mithat Yurdakul’un haberine nazaran, inşaat demiri üreten firmalar için fabrikalara, inşaat demiri ithal eden firmalar için Darphane tarafından belirlenen yerlere İDİS bileşenleri kurulacak. İDİS dışında inşaat demiri üretimi, ihracatı, ithalatı, alışı, satışı ve kullanımı yapılmayacak. İnşaat demirinin üretim ve ithalatından, müteahhit tarafından işin bitirilmesine kadar tüm süreçlerde, merkeze data aktarılacak.

Özel etiketle takip

Sistem kapsamında inşaat demirine, Darphane tarafından belirlenen güvenlikli etiket yahut işaret konulacak. Bu etiketler; taklit edilemez, çıplak gözle görünmez ve üzerlerine algoritma işlenmesini sağlayarak, takip ve sorgulamaya imkan veren özellikte olabilecek. Isıya, suya ve darbeye sağlam etiketler; bandrol, pul, barkod, işaret, kod, kupür, damga, sembol halinde yapılabilecek.

Güvenlikli etiketler bedellerin kamu bankası ya da İDİS sistemi üzerinden ödenmesinden itibaren 15 gün içinde, özel etiketler üretici ve ithalatçılara teslim edilecek. İnşaat demiri üretici ve ithalatçıları 1 Ocak 2024’ten, öbürleri ise 31 Ocak 2024’ten itibaren güvenlikli etiket yahut güvenlikli işareti olmayan inşaat demiri satamayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir