Hatay’da yıkılan binaların müteahhidi için Kuzey Kıbrıs’tan iade talebi

Adalet Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen sarsıntılarda yıkılan binaların müteahhidi Hikmet Günsay’ın KKTC’den iadesini istedi.

Antakya ilçesinde yıkılan binaların müteahhidi Günsay hakkında Hatay 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından yakalama kararı çıkarıldı.

Bu kapsamda Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü, Günsay’ın KKTC’den iadesine yönelik talepname hazırlandı. Talepnamede, Günsay’ın Türkiye’ye iadesi istendi.

298 kişi tutuklandı

Öte yandan zelzelelerde yıkılan ya da üzerinde imara ters değişiklik yapıldığı öne sürülen binalarla ilgili soruşturmalar devam ediyor. Sarsıntı bölgesinde yıkılan ya da imara karşıt değişiklik yapılan binalara ait soruşturmalar kapsamında 298 kişi tutuklanmıştı.

Soruşturmalar kapsamında 104’ü müteahhit, 161’i yapı sorumlusu, 15’i yapı sahibi ve 18’i binada değişiklik yapan olmak üzere 298 kuşkulu tutuklanmıştı. 86’sı müteahhit, 280’i yapı sorumlusu, 52’si yapı sahibi ve 31’i binada değişiklik yapan olmak üzere 449 kişi hakkında da isimli denetime hükmedilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir