Gökten yağan ve kullanıcıların solucan olduğunu iddia ettiği şeyler kavak çiçeği sapı çıktı

Sosyal medyada paylaşılan bir görüntünün Çin’de gökten solucan yağdığını gösterdiği tez edildi. Kelam konusu tez farklı lisanlarda de misal içerikle toplumsal medyada sirkülasyona girdi.

Sosyal medyada yayınlanan ve viral olan bir görüntüde, gökten yağan ve birtakım araçların üzerini büsbütün kapatan şeylerin solucan olduğu argüman edildi. Lakin imgelerdeki yurttaşlar gündelik ömürlerine devam etmekte, hatta bir bayan, elinde şemsiyesiyle sokakta yürümekteydi.

Çinli yetkililer hususla ilgili şimdi bir yorum yapmadı, lakin uzmanlar, bunun neden olabileceğine dair birtakım teoriler öne sürdü.

KAVAK ÇİÇEKLERİ Mİ?

Bunlardan biri de solucanların aslında tüylü tırtıllara benzeyen uzun “kavak çiçekleri” olduğu tarafında.

Twitter’da bahse ait yorum yapan bir kullanıcı, haberin uydurma olduğunu öne sürerek, “Bunlar solucan, ağaçlardan düşen çiçek sapları” dedi…

Bir öteki kullanıcı ise yorumunda, “Bunlar tırtıl değil, ilkbaharda kavak ağaçlarından düşen çiçek salkımları. Kavak çiçeği başakları düşmeye başladığında, bu çiçek açmak üzere oldukları manasına gelir” sözlerine yer verdi.

Diğer kimi kullanıcılar ise görüntüdelerdeki şeylerin solucan olduğunda ısrar etti ve Liaoning’e inmeden evvel şiddetli rüzgârlar tarafından sürüklenmiş olabileceğini, bunun geçmişte birçok kere yaşandığını savundu. O denli ki hayvan yağmurları, ender de olsa rastlanan ve tekrar eden bir fenomen.

TORNADİK SU HORTUMLARI

Lad Bible’da yer alan habere nazaran, Teksas’ın Texarkana kentinde yaşayanlar da Aralık 2021’de gökten balık sürüleri inmeye başladığında tıpkı halde şaşkınlığa uğramıştı.

Meteorologlar, bu durumdan ‘tornadik su hortumlarının’ sorumlu olabileceğini; kelam konusu hortumların sudaki küçük hayvanları çekerek öteki noktalara sevk edebileceğini savunuyor.

KURBAĞA VE BALIK YAĞMURLARI

1873 yılında ABD’nin Kansas kentinde gazeteler, “gökten kurbağa yağdığını” bildirirken, 2009 yılında Japonya’nın Ishikawa Eyaleti’nde “gökten kurbağa yavrularının düştüğü” görülmüştür.

Kısa bir müddet evvel 22 Şubat’ta, Avustralya Kuzey Bölgesi’nin başşehri Darwin’in 560 mil güneyindeki Lajamanu kasabası enteresan bir tabiat olayına sahne olmuştu. “Gece kuvvetli bir fırtınaya sahne olan kasabanın sakinleri, sabah uyandıklarında yerde yüzlerce balık bulmuştu.”

Balık sağanağının gerisindeki neden bilinmemekle birlikte, kasabanın tıpkı olaya 2010, 2004 ve 1980’lerde de sahne olduğu bildirilmişti. Üstelik 2010 yılındaki sağanak sırasında kasabaya düşen balıklar da tıpkı türdendi

BİLİM NE DİYOR?

Bu şekil yağmurlarının ardındaki kesin nedenler her vakit açık bir halde tespit edilemese de en çok üzerinde durulan teori, “hayvanların bulundukları yerden fırtına ile oluşan bir su hortumuna çekilmesi ve atmosferde uzun aralara taşınmış olabileceği” istikametinde.

Konuya ait bir ABD Kongre Kütüphanesi raporu, su hortumlarının küçük hayvanları girdabın içine çekecek kadar güçlü olduğunun altını çizmekte. Teoriye nazaran hayvanlar havada çok uzak aralıklara savrulmakta ve sonunda meskenlerinden çok uzak noktalarda yere düşmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir