Erdoğan’ın helallik istediği şehir: Adıyaman affedecek mi?

Ardıl Batmaz

ADIYAMAN – Seçimlerde uzun yıllardır AK Parti’nin kalesi olarak görülen vilayetlerden Adıyaman’da, 2018 seçimlerinde AK Parti 4, Cumhuriyet Halk Partisi ise 1 milletvekilini Meclis’e gönderdi. Halkların Demokratik Partisi 53 bin 440 oy ile CHP’yi geride bıraksa da İYİ Parti ile CHP ortasında yapılan ittifak sonucunda vekil çıkaramadı.

Maraş merkezli zelzelelerin yıkıma neden olduğu Adıyaman’da depremzedeler hâlâ çadırlarda yaşıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zelzelenin birinci günlerinde istedikleri çalışmaları yapamadıklarını belirterek ‘helallik’ istediği kentte, AK Parti’nin oyları düşüşte. AK Parti’nin 2 milletvekilini kaybedeceğine kesin gözüyle bakılırken, CHP ve Yeşil Sol Parti’nin 1 milletvekili çıkaracağı, ikinci vekil için ise kıyasıya bir yarış yaşanacağı öngörülüyor.

Adıyaman’da 2018’de Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) 1. sıra milletvekili adayı olan Selim Çakır ise bu seçimlerde aday adaylığını açıklamasına rağmen liste dışı kaldı. Partisinden istifa ederek bağımsız adaylığını açıklayan Çakır, bu seçimlerde argümanlı. Çakır’a nazaran Adıyaman, ‘tarihinde birinci defa’ Meclis’e bir bağımsız milletvekili gönderecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir