Bakan Yumaklı’dan TMO açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün yedinci yıl dönümünde, darbe günü Ankara’nın Kahramankazan ilçesinde 2 kamyon lastik ve 4 römork saman yakarak F-16’ların geçişini engellemeye çalışan Bitik Mahallesi Muhtarı Hicabi Bitik’i konutunda ziyaret etti.

Burada bir konuşma gerçekleştiren Yumaklı, 15 Temmuz’un değerine değinerek, “Kendilerine bu memleketin evlatlarının teslim ettiği, vatan savunması için verdiği her türlü ekipmanı bu milletin evlatlarının üzerine bomba yağdırmakta zerre tereddüt etmeyen bu hainler, bir şeyi unuttular; o da yeri geldiği vakit bu millet her şeyi geride bırakır, vatanları için çıplak elle bile onların karşısına dikilir. Hakikaten de o denli oldu” tabirlerini kullandı.

15 Temmuz şehitlerine Allah’tan rahmet dileyen Yumaklı, “Sevgili muhtarın yeğenleriyle, çocuklarıyla bir arada saman balyalarını üssün yakınlarına getirerek bir duman oluşturup uçakların kalkmasını engellemesinin çok kıymetli bir tesiri oldu. Benim aldığım bilgide yaklaşık 25’e yakın uçak kalkış yaparken, saman balyaları ve lastiklerin yakılmasıyla oluşan dumanla birlikte kalkabilen uçak sayısı 3’e düştü” diye konuştu.

“TMO KENDİSİNE GELEN ESERLERİ ALACAK”

Bakan Yumaklı, üreticilerin ürün hasadına devam ettiğini hatırlatarak, “Memleketin her yerinde devam eden hasat şu anda yüzde 50’yi geçti. Toprak Mahsulleri Ofisi, kendisine gelen eserleri açıklamış olduğu fiyattan rastgele bir vakit hududu olmadan alacak. Şu anda birtakım yerlerde fiyatların düşük olmasından kaynaklı başka piyasa aktörlerinin almadığını, almaktan imtina ettiğini biliyoruz” diye konuştu.

“1-2 HAFTA SÜREBİLECEK YOĞUNLUK SONRASI RASTGELE BİR KASVET KALMAYACAK”

Bu sene rekoltenin yeterli olmasının kendilerini sevindirdiğini aktaran Yumaklı, şunları kaydetti:
“Elhamdülillah çok ağır bir hasat sonucunda alım talebi gelebilir. Bunlar için vakte muhtaçlığımız olabilir. Kısmen operasyonel külfetler da olabilir. Bunların tamamını gidermeye çalışıyoruz. Şayet bu türlü bir sorun varsa bulunduğunuz yerdeki vilayet ilçe müdürlüklerine haber verirseniz bu sorunları arkadaşlarımız çözmek suretiyle problemleri giderecekler. Tahminen 1-2 hafta sürebilecek yoğunluk var. İnşallah ondan sonra rastgele bir ıstırap kalmayacaktır.”
Konuşmasının akabinde Hicabi Bitik’e Kur’an-ı Kerim ve Türk bayrağı ikram eden Bakan Yumaklı, evde toplanan çiftçilerle sohbet ederek meselelerini dinledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir