Angelina Jolie, BM İyi Niyet Elçiliği görevinden ayrılacak

ABD’li oyuncu Angelina Jolie, Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Güzel Niyet Elçiliği vazifesinden ayrılacağını açıkladı.

UNHCR’nin sitesinde yer alan ortak yazılı açıklamada, Jolie’nin insani yardım ve insan hakları meseleleriyle daha geniş çerçevede meşgul olmak istediği bildirildi.

Jolie’nin mülteciler ve yerinden edilenlerin problemleriyle ilgilenmeyi sürdüreceği, bundan sonraki çalışmalarında daha fazla oyunculara ulaşmayı hedeflediği kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Jolie, şimdiye kadar Düzgün Niyet Elçisi olarak UNHCR ile çok sayıda saha misyonunda bulunma ayrıcalığı yaşadığını belirtti ve “Mültecileri ve yerinden edilen başka sivilleri desteklemek için elimden geleni yapmayı sürdüreceğim.” sözlerini kullandı.

Jolie, şunları kaydetti:

“BM çatısı altında 20 yıl çalıştıktan sonra artık benim için mülteciler ve lokal kuruluşlarla direkt temasa geçip tahlil üretmeye çalışma vaktinin geldiğini düşünüyorum.”

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ise Jolie’nin UNHCR için kıymetli bir ortak olduğunu vurgulayarak, “On yıllarca sergilediği hizmet, bağlılık ve mülteciler için fark yaratmasından dolayı minnettarız. Vazifesini değiştirme kararını destekliyor, mülteci hassasiyetinin kalbinde her vakit var olacağına inanıyorum.” sözüne yer verdi.

Grandi, Jolie’nin bu husustaki hassasiyetini daha kapsamlı bir insani yardım göreviyle sürdürmesi temennisinde bulundu.

BM bünyesinde insani yardım faaliyetlerine 2001’de başlayan Angelina Jolie, 2012’de UNHCR Uygun Niyet Elçisi olarak atanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir