6284 Sayılı Kanun Nedir, Neleri Kapsar? 6284 Sayılı Kanun İle İlgili Merak Edilenler

Yeniden Refah Partisi’nin gençlik kolları başkanı, Cumhur İttifakına katılma kaidelerinden biri olan 6284 Sayılı Kanun’un kaldırılmasını talep etti. Sık sık gündeme gelen 6284 Sayılı Kanun tekrardan araştırılmaya başlandı. Meclis tarafından 2012 yılında kabul edilen bu kanun, 2021 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından feshedilmişti. Bayana karşı şiddettin önlenebilmesi ismine kıymetli bir kanun olan 6284 Sayılı Kanun, pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Pekala 6284 Sayılı Kanun nedir? Neleri kapsar? Hangi unsurlardan oluşur? Ayrıntılar içeriğimizde…?

Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakına katılma kuralı olarak 6284 Sayılı Kanun’un kaldırılmasını talep etti. Bu açıklamalardan sonra, 6284 Sayılı Kanun tekrardan gündeme geldi.

Kadına yönelik hem fizikî hem de ruhsal şiddetin önlenebilmesi ve engellenebilmesi ismine kıymetli bir yasa olan 6284 Sayılı Kanun, tekrardan araştırılmaya başlandı.

2012 yılında TBMM tarafından kabul edilen ve 2021 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla feshedilen 6284 Sayılı Kanun’la ilgili ayrıntılar pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Gelin bu kanunun ayrıntılarına birlikte bakalım…

6284 Sayılı Kanun Nedir?

6284 Sayılı Kanun, Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair kıymetli bir yasadır. 8 Mart 2012 yılında TBMM’de kabul edilen bu kanun,20 Mart 2012 yılında resmi olarak yürürlüğe girdi.

6284 Sayılı Yasa, şiddete uğrayan yahut şiddet görme tehlikesi yaşayan bayan, çocuk, aile bireylerinin ile tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan bireylerin korunması ve bu şahıslara yönelik şiddet tehdidini önlenebilmesi için alınan düzenlemeleri içerir.

Bu kanun kapsamında olan şiddet yalnızca fizikî şiddeti içermiyor. Birebir vakitte ruhsal, ekonomik, cinsel şiddet üzere her türlü şiddeti de kapsıyor.

Kadına yönelik şiddetle ilgili önleyici önlem kararları ve esirgeyici önlem kararları olmak iki temel önlem kararı bulunuyor. 

Koruyucu önlem kararları ile birlikte şiddete uğrayan ve uğrama ihtimali bulunan bayan ve beraberindeki çocuklara uygun yaşayabilecekleri bir barınma yerinin sağlanıyor. Birebir vakitte süreksiz maddi yardım yapılması ile birlikte mesleksel, ruhsal ve pek çok istişare hizmetlerinin verilmesi sağlanıyor.

Önleyici önlemler ortasında ise şiddet uygulayan kişinin korunan şahısların yaşadıkları konut, okul ve iş yeri üzere yerlere yaklaşmaması hükmediliyor.

Ayrıca korunan kişi ve çocuklara önlem nafakası verilmesi üzere pek çok önleyici ve esirgeyici önlemler de bu kanun içerisinde yer alıyor. Bu yasa ile önlem kararına karşıtlık durumları oluşması durumunda zorlama mahpusu de getirilebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir