Brent petrol güne düşüşle başladı

Dün 76,75 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 76,29 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.15 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,7 azalışla 75,75 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 71,26 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, dünyanın en büyük petrol tüketicileri ABD ve Çin’den gelen karışık ekonomik bilgilerin global ekonomik resesyon telaşlarını artırması tesirli oldu.

Petrol fiyatları Suudi Arabistan’ın temmuzda petrol üretiminde günlük 1 milyon varil ek kesintiye gitme kararının akabinde pazartesi günü 1 dolardan fazla yükselmişti. Lakin, ekonomik yavaşlamaya yönelik giderek artan telaşlar salı gününden bu yana petrol fiyatlarını sonlandırarak OPEC+ kümesinin fiyatları destekleme eforlarını törpülüyor.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de ihracatın mayısta beklenenden çok daha süratli daraldığına ve ithalatın daha yavaş da olsa düştüğüne yönelik haber akışı fiyatları baskılıyor. Çin’de mayıs ayı dış ticaret fazlası 65,8 milyar dolarla beklentilerin altında seyrediyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para siyasetlerine ait belirsizlikler de yatırımcıların temkinli davranmalarına neden oluyor. Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Banka’nın yüzde 81 ihtimalle siyaset faizini sabit tutacağı öngörülürken, kesin faiz oranının yüzde 5,25-5,50 düzeyinde belirleneceğine yönelik beklentiler de güçlü kalmaya devam ediyor.

Öte yandan Amerikan Petrol Enstitüsü, ülkenin ham petrol stoklarında geçen hafta evvelki haftaya nazaran 1 milyon 710 bin varil azalış kestirim edildiğini açıkladı. Piyasa beklentisi, 1 milyon 500 bin varil artış olacağı istikametindeydi.

Stoklardaki azalış öngörüsü ülkede talebin yüksek seyrettiği algısı yaratarak fiyatların aşağı istikametli hareketini kısıtladı. ABD Güç Enformasyon Yönetiminin resmi stok dataları ise bugün açıklanacak.

Uzmanlar, arz daralması telaşlarıyla birlikte yaz seyahat döneminin yaklaşmasının da gelecek aylarda akaryakıt ve jet yakıtı talebini artıracağını ve fiyatların 80 ila 90 dolar bandında seyredebileceğini kestirim ediyor.

Brent petrolde teknik olarak 75,89 ile 76,02 dolar aralığının direnç, 75,66 ile 75,56 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir